Ükssarviku asutaja: „Eestis on tunduvalt kergem tippu jõuda kui Londonis“

Londonis tegutseva kindlustustehnoloogia ettevõtte Zego asutaja ja juht Sten Saar tõdes Junior Achievement Eesti vestlusõhtul, et Eestis on märksa lihtsam tippu jõuda kui Londonis. Seejuures jagas ta mitmeid nõuandeid, kuidas ettevõtlusmaailmas edu saavutada.

“Eesti on väikeste süsteemidega väike riik, kus tippu jõudmine on tunduvalt kiirem ja lihtsam kui suurlinnas Londonis, kus toodetakse kokku ligi 70% kogu Inglismaa kogutoodangust (SKP). Küll aga on Eesti puhul õhus küsimus, mis see tipp õigupoolest on, sest ega sinna jõudes enam kuhugi edasi püüelda ei ole,” nentis ükssarviku asutaja Sten Saar.

Ühtlasi tõdes ta, et kuna London on eelkõige suunitlusega finantsettevõtetele ja rahvusvahelistele äridele, on seal ka konkurents tunduvalt tihedam. Selleks, et oma ideega läbi lüüa, tuleb Saare sõnul olla konkurentidest kiirem. Temal endal on karjääri jooksul erinevates rollides töötades tulnud näiteks kahe nädalaga tööle palgata 240 inimest, liikuda ettevõttes kolme kuuga nullist teenuse turule toomiseni ning tulla toime nädalas 25% ettevõtte kasvuga.

“Kiirus loeb tohutult – kui keegi teine teeb sinu toote või teenuse sinust kiiremini või paremini, siis järelikult ta seda ka väärib. Ettevõtlusmaailmas tuleb lihtsalt oma konkurentidest kiirem olla,” nentis Saar ja lisas, et peamiselt sõltub ettevõtte edukus teostusest, sest ükski idee ei ole täiesti originaalne. “Idee moodustab kogu protsessist umbes 1% ning ülejäänud 99% on teostuse taga kinni,” selgitas ta.

Vestlusõhtu käigus sai selgeks, et Saare teekond tippu ei ole möödunud ilma tagasilöökideta. Ta tõdes, et oma ettevõtluskarjääri alguses oli tal neli teist projekti, mis täielikult nurjusid ning lisaks võttis ta ka suure laenu, mida tuli aastaid hiljem veel tagasi maksta. “See oli hetk, mil mõistsin, et kõik, mida katsun, ei muutugi kullaks,” nentis ta.

Sarnase mõtteviisiga leidis Zego asutaja end ka ükssarviku tiitli poole püüeldes. Saar tõdes, et kui ta ettevõttes raha tõstmisega alustas, siis viiendal päeval oli tal üks pakkuja ja seitsmendal kuus pakkujat, kes kõik tahtsid ettevõttele anda 150 miljonit ja ükssarviku tiitli. Peale pakkumise sõlmimist jõudis aga kiiresti kohale, et need reeglid, millega sinnani jõuti, enam ei loe.

“Ükssarvikuks saades tuli palgata rohkem inimesi, liikusime üheksa kuuga 200 inimese pealt 600-ni, kuid siis hakkasid kvaliteedi mõõdupuud langema, süsteemid ei toiminud ning alles nüüd, peale kaht aastat, kolme suurt koondamist ja mitmeid muudatusi ning vigasid, on kogu tehtud töö ka tulemustes sees – ettevõtte jõudis kasumisse,” jagas Saar oma edulugu.

Tulevastele ettevõtjatele kinnitas ükssarviku asutaja, et pelgalt suurtest käivetest, rahvusvahelistest laienemistest ja ükssarviku tiitlitest unistamisest ei piisa – ebamääraste unistuste asemel tuleb tema sõnul seada realistlikke eesmärke ja olla pidevas liikumises. “Ega tegelikult langetab enamik tippjuhtidest otsused olemasoleva informatsiooni põhjal ning keegi ei tea, mida see otsus endaga täpselt kaasa toob. Oluline on teha otsus selle info pealt, mis sul täna on ning teha seda kiiresti, sest kui otsus osutub valeks, on sul vähemalt võimalus see õigeks muuta,” sõnas Saar.

Sten Saare teekond ettevõtlusmaailmas sai alguse 2003. aastal, mil ta asutas klassivendadega koos õpilasfirma 4Poega. Valemivihikuid tootev õpilasfirma arenes kiiresti edasi päris ettevõtteks Realister ning toodanguga jõuti ka välisriikide turgudele. Praegusel hetkel Sten Saarel enam otsest seost Relisteriga ei ole, igapäevaselt elab ta Londonis ja juhib ükssarvik Zegot, mille väärtus on hetkel 1.1 miljardit dollarit.

Scroll to Top