TÖÖVARJUPÄEV
Mis on töövarjupäev?
Töövarjupäev on JA Eesti programm 14- kuni 19-aastastele põhi-, kesk- ja kutsekoolide ning mittetöötavatele noortele, milles osaleb igal aastal üle 3000 noore ja sama palju ettevõtjaid ning spetsialiste. JA Eesti on töövarjupäeva eestvedaja juba aastast 1998!
Töövarjupäev toimub traditsiooniliselt neljapäeval, 21. novembril, kuid innustame ettevõtjaid varjutama terve töövarjupäeva nädala jooksul, 18.-22. novembrini.
Miks kutsuda endale töövari?
Tutvusta oma ettevõtet
Töövarju võtmine laiendab teie ettevõtte tuntust ja populaarsust noorte hulgas ning aitab selgitada noortele tööandja tegelikke ootusi nii tööjõuvajaduse kui oskuste kohta. Töövarjupäeval tutvub noor ettevõtte tegevusvaldkonnaga ning näeb reaalset töökeskkonda.
Tutvusta enda tööd
Töövarjupäeval saad näidata noorele ennast kui ettevõtjat või valdkonna spetsialisti ning tutvustada talle oma tööpäeva, tööülesandeid ning -keskkonda, samuti oma karjääriteed.
Aita noori edukama tuleviku poole
Rõhuta hariduse väärtust ja pideva õppimise tähtust tulevases töös ja elus ning jaga oma professionaalseid kogemusi tööelus edu saavutamiseks. Aita noorel inimesel teha teadlikke valikuid.
Miks minna töövarjuks?
Õpi tundma töömaailma
Saad üks ühele rääkida enda jaoks huvitava ameti esindajaga ja õpid töömaailma tundma. Sulle saab selgemaks, mis on sinu tugevused ja nõrkused ning millised töökohad sulle sobivad või millised ei sobi üldse.
Kohtu põnevate inimestega
Maailmas on tohutult palju põnevaid inimesi. Tihti annavad just teised inimesed meile ideid, pakuvad tuge või oskavad küsida õigeid küsimusi. Kõik algab esimesest kohtumisest.
Saa kinnitust oma valikutele
Võib-olla sa juba tead 2-3 töövaldkonda, mis sulle huvi pakuvad. Väga hea! Just siis tasub oma ala tegijatelt üle küsida, kas sinu ootused vastavad reaalsusele.
Töövarjutamine
Kuidas toimub töövarjupäev
Töövarjupäev on üks ühele kohtumine oma ala tegijaga. Töövarjutamine võib toimuda kahte moodi:
- Kui kohtumine toimub silmast silma, siis jälgid oma ala tegija tööpäeva (4- 8h). Töövarjutamise käigus saad aimu tema töö erinevatest tahkudest – näed töökeskkonda, töötempot, kolleege, tööülesandeid jne.
- Kui kohtumine toimub virtuaalselt, siis kestab see 45 minutit. Et teie vestlus oleks sisukas ja sina saaksid endale väärtuslikku infot, siis valmista ette 10 küsimust.
- Kui oled kohtumise broneerinud, siis kirjuta töövarju pakkujale, et leppida kokku, kus te kohtute. Online kohtumise puhul saadab ta sulle lingi. Kinnita, et oled selle kätte saanud ja et oled õigel ajal arvuti taga.
Noored küsivad oma ala tegijatelt tihti selliseid küsimusi:
- Milline on sinu tavaline tööpäev?
- Mis sulle oma töö juures kõige enam meeldib / ei meeldi?
- Mis on kõige raskem osa sinu tööst?
- Mis on senimaani kõige suurem tööalane väljakutse?
- Millised on selles töös arengu- ja edutamise võimalused?
- Kas on midagi, mida sa oleksid võinud rohkem õppida, et olla selleks tööks valmis?
- Millised on selle töö tegemiseks kõige vajalikumad oskused?
- Kas selle töö juures on midagi, mida enamus inimesi ei tea?
- Kui sa saaksid uuesti valida, kas valiksid sama ameti / töövaldkonna?
- Millist haridust on vaja, et sellel ametikohal / valdkonnas töötada? Millised koolid oled lõpetanud?
- Milliseid koole / erialasid soovitaksid, et olla sellel ametikohal / valdkonnas edukas?